Choroby dziąseł

Choroby dziąseł

Na zapalenie dziąseł cierpi aż połowa Polaków. Nie jest to schorzenie niewinne, prowadzi bowiem do paradontozy, drugiej po próchnicy przyczyny utraty zębów.

Zadbaj o dziąsła, jeśli chcesz mieć zdrowe zęby. Co powinno Cię zaniepokoić – jeśli dziąsła są zaczerwienione, krwawią podczas szczotkowania i gdy zęby się ruszają. To może być parodontoza – częsta choroba dziąseł.

Pierwszym sygnałem, że z dziąsłami dzieje się coś niedobrego, jest krwawienie. Najczęściej okazuje się, że to stan zapalny, który może z czasem rozszerzać się na kość stanowiącą podporę zębów.

Zapalenie dziąseł wywołują bakterie, które znajdują się w płytce nazębnej. Jeżeli nie jest ona usuwana podczas czyszczenia zębów i z przestrzeni między nimi, może się nawarstwiać, a bakterie będą stopniowo niszczyły nie tylko dziąsła i zęby, ale w końcu też kość żuchwy i szczęki. Następstwem tego niszczycielskiego procesu może być rozchwianie lub nawet konieczność usunięcia zdrowych zębów. Taki finał najczęściej (w 90% przypadków) jest skutkiem zaniedbań w codziennej higienie.
Choć zapalenie dziąseł najczęściej wywołują bakterie (znacznie rzadziej wirusy), są też inne przyczyny tego schorzenia. Może być ono powikłaniem białaczki, następstwem alergii, dużych niedoborów witaminy C, palenia tytoniu, picia alkoholu, przyjmowania niektórych leków (przeciwpadaczkowe, cytostatyki) lub zmian hormonalnych podczas ciąży. U starszych osób może być spowodowane źle dopasowaną protezą.